а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспитание

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Свесно дејствување врз формирањето на нечија личност.
Англиски: upbringing Албански: edukatë
Примери:
Неговото држење беше плод на добро воспитание.
Воншколското јазично воспитание е разновидно.
2. Навики за добро однесување.
Англиски: upbringing Албански: edukatë, edukim
Примери:
Беше загрижен за воспитанието на своите деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи