а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспиталиште

мн. воспиталишта
Вид збор: Именка, среден род
воспитна установа
Англиски: educational institution
Употреба: Образование
Примери:
Тој работи во едно воспиталиште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи