а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспее

воспеат
Вид збор: Глагол, свршен
воспева
Изведенки
воспејува несв.
воспејуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи