а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспева

воспеваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Слави, велича некого или нешто низ песна.
Англиски: sing of
Примери:
Голем број народни песни ја воспеваат храброста на Сирма војвода.
Изведенки
1. воспевање ср.
глаг. им.
2. воспевач м.
мн. воспевачи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи