а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспали

воспалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика воспаление.
Англиски: inflame Албански: shkaktoj ndezje
Употреба: Медицина
Примери:
Од силното врескање го воспалил грлото.
2. (се воспали) Се предизвика воспаление.
Англиски: inflame Албански: shkaktoj ndezje
Употреба: Медицина
Примери:
Од потта можат да му се воспалат очите.
3. (се воспали) Се зарумени, се зацрвени.
Англиски: blush Албански: skuqet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се воспалиле во образите.
Изведенки
1. воспалува несв.
(се) воспалуваат
2. воспалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи