а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспален

воспалениот
Вид збор: Придавка
1. Заболен од инфекција и со температура.
Англиски: inflamed
Употреба: Медицина
Примери:
воспалени крајници
воспалено слепо црево
2. раздразнет, лут
Англиски: angry
Употреба: Преносно значење
Примери:
Воспален до крв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи