а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспаление

мн. воспаленија
Вид збор: Именка, среден род
Заболување на некој орган или ткиво предизвикно од инфекција и проследено со температура, со болки и сл.
Англиски: inflammation
Употреба: Медицина
Примери:
Акутно воспаление на слепото црево.
Доби воспаление на белите дробови.
Изведенки
воспаленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи