а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восочен

восочни
Вид збор: Придавка
1. Што е направен од восок.
Англиски: waxen
Примери:
Восочна пита.
Восочни свеќи.
Восочен печат.
2. Што е во некој однос со восок.
Англиски: waxen
Примери:
Восочен молец.
Bосочни жлезди.
Восочна мушама.
3. Што е жолт како восок (обично за нездрава боја на лицето).
Англиски: waxen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Восочни лица.
Восочна светлина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи