а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восок

мн. восоци
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Жолтеникава материја што ја лачат пчелите и од која прават сот.
Англиски: wax Албански: dyll
Примери:
Да ми донесеш еден кравај восок.
2. Материја од минерално, растително или од животинско потекло што е слична на пчелниот восок.
Англиски: wax Албански: dyll
Примери:
Црвен восок - тврда дрвена смола која омекнува при затоплување и служи за запечатување писма и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи