а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воскресне

воскреснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане, подигне од мртвите, повторно оживее.
Англиски: resurrect Албански: ringjallë
Примери:
Само Христос воскреснал од мртвите.
2. Оживее, обнови нешто.
Англиски: renew Албански: përtrij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во своите романи виде можност да ја воскресне сета наша историја.
Ќе надојдат спомените и ќе ги воскреснат заборавените ликови.
Изведенки
1. воскреснува несв.
воскреснуваат
2. воскреснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи