а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воскресе

воскресат
Вид збор: Глагол, свршен
воскресне
Англиски: resurrect
Примери:
Христос воскресе, за многу години...
Изведенки
1. воскресува несв.
воскресуваат
2. воскресување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи