а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воскресение

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Станување од мртвите, оживување.
Англиски: resurrection Албански: ringjallje
Примери:
Владиката го огласува Христовото воскресение.
2. преродба, ослободување, обнова
Англиски: rebirth Албански: rilindje
Примери:
Дали ќе дочекаме ден на воскресение од овој мрак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи