а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воскоса

воскосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намачка нешто со восок.
Англиски: wax Албански: dyllos
Примери:
Ги воскоса дрвцата.
2. Добие боја на восок, пожолти.
Албански: ngjyrë qiri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од болеста му воскоса снагата.
3. (се воскоса) се жолтоса
Албански: saritoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се воскосал во лицето.
Изведенки
1. воскосува несв.
(се) воскосуваат
2. воскосување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи