а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восклик

мн. восклици
Вид збор: Именка, машки род
Глас или збор со кој се изразува возбуда, изненаденост и сл.
Англиски: exclamation
Примери:
емотивен восклик
восклици на воодушевеност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи