а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воскликне

воскликнат
Вид збор: Глагол, свршен
Со восклик изрази некое силно чувство, возбуда, изненаденост и сл.
Англиски: exclaim
Примери:
Таму ќе биде олтарот, воскликна монахот.
Секој би воскликнал: каква убавина!
Воскликнував кога излетуваа гулабиците.
Изведенки
воскликнува несв.
воскликнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи