а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воплоти

воплотат
Вид збор: Глагол, свршен
Изрази, претстави определени својства, идеи во конкретен, во материјален лик.
Англиски: embody
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Востанието ја воплоти идејата за самостојна држава.
Во главниот лик авторот го воплотил духот на народот.
Изведенки
1. воплотува несв.
воплотуваат
2. воплотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи