а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вооружување

мн. вооружувања
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) вооружи
Албански: armatosje
Употреба: Воен термин
Примери:
Започна масовно вооружување на населението.
2. Целокупното оружје и опрема за војување на едно лице или на цела војска.
Англиски: armament Албански: armatim
Употреба: Воен термин
Примери:
Војската напаѓаше со тешко вооружување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи