а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вооружи

вооружат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Снабди некого со воени средства, со оружје.
Англиски: arm Албански: armatos
Употреба: Воен термин
Примери:
Беше празнично облечен и вооружен.
Главниот штаб продолжи да ги вооружува четите.
2. Снабди, засили некого (со определени средства, знаење) заради извршување определена дејност.
Англиски: enable Албански: furnizoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Техниката го вооружи човекот со најразлични средства.
Курсот по методика на наставата треба да ги вооружи идните наставници со практични знаења.
3. (се вооружи) Се снабди со оружје.
Англиски: arm Албански: armatos
Примери:
Народот се вооружи против непријателите.
Изведенки
вооружува несв.
(се) вооружуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи