а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воопшти

воопштат
Вид збор: Глагол, свршен
Од поединечно створи општо.
Англиски: generalize
Примери:
Сферата може да се воопшти на колку било димензии.
Изведенки
1. воопштува несв.
воопштуваат
2. воопштување ср.
мн. воопштувања
глаг. им.
Пример: Во книгата се среќаваат многу воопштувања; в. обопшти.