а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воопштен

воопштениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 35703
Што има општ карактер, што се однесува на нешто општо, заедничко.
Англиски: common
Примери:
Ќе донесеме воопштен став.
Поставивме некои воопштени барања.
Изведенки
1. воопштено прил.
Пример: Се изразувате премногу воопштено.
2. воопштеност ж.