а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воодушевен

воодушевени
Вид збор: Придавка
Ранг: 6738
Што е возбуден, восхитен, занесен.
Англиски: excited
Примери:
Беше воодушевен од глетката.
Се слушаа воодушевени извици.
Изведенки
1. воодушевено прил.
Пример: Го примија воодушевено.
2. воодушевеност ж.