а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вообразба

мн. вообразби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19172
Замислување, измислување на нешто што не постои.
Англиски: imagination
Примери:
Такви земни убавини човековата вообразба не е кадарна да измисли.
Тоа беше плод на моите вообразби.