а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вообличи

вообличат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде облик на нешто, оформи.
Англиски: shape Албански: modeloj, formësoj
Примери:
Овде морето ги вообличило крајбрежните карпи.
2. (се вообличи) Се појави определен облик, се оформи.
Англиски: form Албански: formësoj, modeloj
Примери:
Во некои од анегдотите се вообличуваат класно-општествените односи.
Изведенки
1. вообличува несв.
(се) вообличуваат
2. вообличување ср.
мн. вообличувања
Пример: Вообличувањата во нејзините слики се апстрактни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи