а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вообичаи

вообичаат; вообичаив, вообичаија; вообичаил; (ќе) вообичаев, (ќе) вообичаеја; (ќе) вообичаел; вообичаен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прифати нешто како обичај, како навика.
Англиски: establish Албански: pranoj
Примери:
Младите брзо го вообичаија носењето фармерки.
2. (се вообичаи) Се прифати нешто, стане обичај, навика.
Англиски: accustom Албански: pranoj, bëhet i zakonshëm
Примери:
Професионалните ласкања веќе насекаде се вообичајуваат.
Изведенки
вообичајува несв.
(се) вообичајуваат