а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вообичаен

вообичаени
Вид збор: Придавка
Ранг: 1890
Што обично или најчесто се случува, се применува, се среќава.
Англиски: usual
Примери:
Вообичаен пречек на гости.
Беше во својата вообичаена облека.
Се состануваа на вообичаеното место.
Изведенки
1. вообичаено прил.
Пример: Го пречека вообичаено.
2. вообичаеност ж.