а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вон

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење дека е нешто надвор од тоа што е означено со вториот дел.
Англиски: extra
Примери:
вонбрачен, вонреден
вонсериски, вонучилиштен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи