а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вон

Вид збор: Предлог
надвор
Англиски: beyond, outside
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Според проценките на лекарите тој се наоѓа вон животна опаснот.
Уставниот суд не најде никаква повреда во контроверзниот закон и не го стави вон сила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи