а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонјазичен

вонјазичниот
Вид збор: Придавка
Што не припаѓа, не произлегува од јазикот.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Вонјазично значење.
Вонјазична појава.
Вонјазични средства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи