а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонучилиштен

вонучилишниот
Вид збор: Придавка
Што не се случува, што не е поврзан со училиштето.
Англиски: excurricular
Употреба: Образование
Примери:
вонучилишна настава
вонучилишни активности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи