а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонреден

вонредни
Вид збор: Придавка
1. Што не е редовен, што е надвор од вообичаениот ред.
Англиски: extraordinary
Примери:
Вонреден студент.
Вонредна седница.
Вонредно издание.
2. Што е прекрасен, необичен, извонреден.
Англиски: extraordinary
Примери:
Вонреден актер.
Вонредна убавица.
Вонредни резултати.
3. Едно од звањата на наставниците на универзитетот.
Англиски: associate
Употреба: Образование
Примери:
Вонреден професор.
Изведенки
1. вонредно прил.
Пример: Беше вонредно досетлива.
2. вонредност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи