а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонпартиец

мн. вонпартијци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што не е член на ниедна политичка партија.
Англиски: independent
Употреба: Политика
Примери:
На средбата со градоначалникот присуствуваа и вонпартијци.
Јас сум вонпартиец.
Изведенки
вонпартиски прид.
вонпартискиот
Пример: вонпартиски интелектуалци