а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воннаставен

воннаставниот
Вид збор: Придавка
Што се случува, изведува вон наставата.
Англиски: extracurricular
Употреба: Образование
Примери:
воннаставна дејност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи