а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонинституционален

вонинституционалниот
Вид збор: Придавка
Што е вон институциите, вон општествените форми на државата.
Англиски: non institutional
Употреба: Политика
Примери:
ЕУ не поддржува вонинституционално делување во Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи