а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонземјанин

мн. вонземјани
Вид збор: Именка, машки род
1. Суштество кое потекнува од друга планета.
Англиски: extraterrestrian Српски: ванземаљац Албански: jashtëtokësor
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Некои шпекулираат дека вонземјани ја посетиле нашата планета.
2. необично суштество; големо изненадување
Англиски: alien Албански: jashtëtokësor
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Ме погледа како да сум вонземјанин.
Изведенки
вонземјански прид.
вонземјанскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи