а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонградски

вонградскиот
Вид збор: Придавка
Што е вон градот.
Примери:
Планината низ децениите станала белодробна оаза за градот, асоцијација за незаменливо вонградско зеленило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи