а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонвременски

вонвременска
Вид збор: Придавка
Што не зависи, не е врзан за определено време.
Англиски: timeless
Примери:
Останува вонвременска и виртуозната сатира на поетот.
вонвременски карактер, вонвременска состојба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи