а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонбрачен

вонбрачниот
Вид збор: Придавка
Што не е озаконет со брак, што е надвор од бракот.
Англиски: extramarital
Примери:
Вонбрачна врска.
Вонбрачен син.
Вонбрачна жена.
Изведенки
1. вонбрачно прил.
Пример: Вонбрачно роди две ќерки.
2. вонбрачност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи