а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вонблоковски

вонблоковскиот
Вид збор: Придавка
Што не припаѓа, не е поврзан со воено-политички блок.
Англиски: nonaligned
Употреба: Дипломатија , Политика
Примери:
Вонблоковска политика.
Вонблоковски земји.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи