а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вомјази

вомјазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Силно изненади, запрепасти некого.
Англиски: startle Албански: befasoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Моето влегување го вомјази неканетиот гостин.
Ја вомјази неговите груби зборови.
2. (се вомјази) Силно се изненади, се вчудовиди, се запрепасти.
Англиски: startle Албански: befasoj
Примери:
Кога ја виде, се вомјази и страшно се исплаши.
Ги слушнаа неговите пискотници и се вомјазија.
Се вомјази од помислата за своето родно место.
Изведенки
1. вомјазува несв.
(се) вомјазуваат
2. вомјазување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи