а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волшепство

мн. волшепства
Вид збор: Именка, среден род
1. Според празноверните претстави, таинствена појава што нема објаснување во природните закони.
Англиски: magic Албански: magji
Примери:
Нејзиното волшепство е резултат на некакви таинствени сили.
Секој не може да прави волшепства.
2. Убавина, нешто што восхитува, што привлекува.
Англиски: charm Албански: sharm, magji
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од нејзиното лице исчезна сето волшепство.
Ориентални волшепства.
Волшепствата на мелодијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи