а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волшебништво

мн. волшебништва
Вид збор: Именка, среден род
1. (само едн.) Дејност на волшебник, правење волшепства, маѓии.
Англиски: magic Албански: magji
Примери:
Во селото имаше една стара жена што се занимаваше со волшебништво.
2. вештина, мајсторија
Англиски: magic Албански: magji, mjeshtri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не инсистирајте толку на моето волшебништво.
Аптеката стана мала за сите нејзини волшебништва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи