а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волшебник

мн. волшебници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што има моќ да прави натприродни нешта.
Англиски: magician Албански: magjistar
2. Тој што умее силно да воодушеви, да восхити, да привлече со тоа што го прави.
Англиски: magician Албански: magjistar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е волшебник на зборот.
Изведенки
1. волшебница ж.
мн. волшебници
2. волшебнички прид.
волшебничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи