а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волшебен

волшебни
Вид збор: Придавка
1. Што е магичен, што дејствува волшебнички.
Англиски: magic
Примери:
волшебна флејта
волшебна приказна
волшебна сила
волшебен прстен
2. Што е прекрасен.
Англиски: magical
Употреба: Преносно значење
Примери:
Волшебниот звук на гајдата.
волшебен свет
волшебна глетка
волшебни шари
Изведенки
1. волшебно прил.
Пример: Проблеснува волшебно.
2. волшебност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи