а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волчјак

мн. волчјаци
Вид збор: Именка, машки род
Вид германско овчарско куче што личи на волк.
Англиски: German shepherd
Употреба: Зоологија
Примери:
Чуваше еден огромен волчјак.
Во мугрите пуштија волчјаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи