а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волчко

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Назив за волк во народните приказни.
Англиски: wolf
Употреба: Народно
Примери:
Волчко нушкаше во снегот.
Кумчо волчко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи