а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волчи

волчиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на волк.
Англиски: wolfish
Примери:
Волча глутница.
Волчо виење.
Волчи рик.
Волчи заби.
Волчја ноќ.
2. Што е лош, суров, свиреп.
Англиски: cruel
Употреба: Преносно значење
Примери:
Имаше волчи израз на лицето.
Волча лутина му затрепти под кожата.
Надвор силно бришеше волча, планинска меќава.
Изведенки
1. волчји прид.
волчјиот
2. волчешки прид.
волчешкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи