а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волчи

(се) волчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Раѓа волчиња.
Употреба: Зоологија
Примери:
Волчиците се волчат во определен период од годината.
Изведенки
волчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи