а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волунтарист

мн. волунтаристи
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на волунтаризмот.
Примери:
Сами се вовлековте во менгемето на волунтаристите од власта.
Изведенки
волунтаристички прид.
волунтаристичкиот
Што се однесува на волунтарист и на волунтаризам.
Пример: волунтаристички пристап, волунтаристички основи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи