а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волумен

мн. волумени
Вид збор: Именка, машки род
1. Просторот што го зафаќа некое тело.
Англиски: volume Албански: vëllim
Употреба: Математика , Физика
Примери:
Волумен на коцка.
Волумен на тело.
2. Опсег, силина на глас или на звук.
Англиски: extent Албански: volum zëri
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи