а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

волуменозен

волуменозниот
Вид збор: Придавка
Што има голем волумен, што зазема голем простор.
Англиски: voluminous
Примери:
Волуменозен творечки опус.
Од волуменозната храна најважно е сеното.
Изведенки
волуменозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи